Poďme nejesť mäso!

Autor: Marek Brenišin | 9.4.2016 o 0:16 | (upravené 20.5.2016 o 13:44) Karma článku: 2,08 | Prečítané:  262x

Ak čakáte brutálnu kampaň podporenú vegetariánmi, vegánmi, musím vás sklamať a radšej článok ďalej nečítajte. Skôr tu nájdete chyby a nezmysly, vďaka ktorým sa veci nemenia, hoci aj my, mäsojedi, by sme radi videli veci ináč.

 

Hystéria miesto rozumu

Žiaľ, skutočne je to tak. Namiesto racionálnej diskusie a podnetov, ktoré by mohli veci zmeniť, na internete, v televízii a všade inde nachádzame emóciami podporené polopravdy a niečo, z čoho sa akurát túžim natiahnuť po vedierku na zvracanie a čo mi spôsobí totálnu nechuť sa problémom ďalej zaoberať.

Pritom je to také jednoduché!

Stačilo by aspoň raz trikrát narátať do deväť, na chvíľku si vyčistiť myseľ a prišlo by toľko návrhov, že by sa s nimi kompetentní museli zaoberať. Aj mne napríklad vadí, že kurčatá, ktoré jem, sú v klietkach a šliapu po vlastnom truse. Preto by som sa pokojne postavil za návrh, ktorý by to zmenil. Napríklad, voľný výbeh.

Lenže miesto toho sa dočkám videí, ktoré pokojne predčia gore, hororové hry a iné krváky,  až sa čudujem, že na väčšine z nich nie je MN (mládeži nedostupné), alebo len od 18 rokov a podobne. Garantujem vám, že väčšina ľudí po ich zhliadnutí je znechutená, statočne a spravodlivo nasratá, lenže ich nadšenie trvá, kým sa neobjaví iný problém a naše stiesnené, vystresované a pod seba kakajúce zvieratká neupadnú do zabudnutia. Kým sa zas nejaká skupina nerozhodne, že mlčala príliš dlho. Hysterický kruh emócii bez rácia sa práve uzavrel.

Čo sa dá robiť?

Budem znieť surovo, ale v prvom rade, prestať šíriť tieto nezmysly a citové vydierania v podobe pohľadov do tvárí zvieratiek, ktoré ani netušia, že sú natáčané.

Skôr, než zdvihnete haterské kamene, aby ste ma zlynčovali, položte si otázku. Koľko zmien tieto videá podnietili? Možno by sme ich spočítali na prstoch ruky drevorubača, ktorý robil dvadsať rokov na píle. A pokojne nemusí mať ani prsty.

Druhá vec, oprieť sa o fakty. Povinne by som nariadil každému, kto tvrdí, že človek je bylinožravec, neje mäso (červený jed), lebo nemá na jeho trávenie enzýmy, že mlieko nestrávime, pretože jedna tretina ľudí má laktózovú intoleranciu (neznášajú mlieko) a ďalšie nezmysly, absolvovať základnú a strednú školu, s hlavným smerovaním na dejepis a biológiu. Dotovali by sa hodiny o neolitickej revolúcii, trávení človeka a zvierat. Ej, koľko prekvapení by sme sa dozvedeli!

Po tretie, lepšie regulovať biopotraviny a podobné ťaháky peňazí z peňaženiek nevedomého obyvateľstva. Väčšina z nich nie je zdravšia, čistejšia, len drahšia, aby ľudia zaplatili v domnení, že robia niečo pre svoje zdravie.

Nakoniec, prestať s nezmyslami o ponuke a dopyte. Dobre, predstavme si, že všetci prestaneme jesť mäso. Čo urobíme s hospodárskymi zvieratami? Zakážeme im množiť sa? Každej kravke vysvetlíme, že na ňu kýchame a desaťtisíc rokov šľachetnia zrušíme za jedinú generáciu?

Tieto zvieratá nedokážu žiť v prírode. My sme ich tak vyvinuli a úspešne sme na tom makali od čias mladšej doby kamennej. Vypustiť ich, by znamenalo ohromné narušenie biodiverzity, premnoženie predátorov a zároveň vyhubenie iných druhov, ktorým by títo novonasťahovaní obyvatelia prírody zabrali priestor. A nie, zvieratá sa nevedia dohodnúť. Buď prežijú, alebo zomrú. Príroda má v tom jasno.

"Znechutil si mi steak, rozhovoril šalát, do piva mi ale nehovor..."

Citátom zo seriálu Krok za krokom (povedal ho Frank Lambert), by som uviedol, kde to asi zlyháva najviac.

Všetci vegetariáni, vegáni, raw, paleo a iní im podobní, sa ohradia s fanatickým hnevom, ak sa ich skúsite spýtať, prečo si vybrali taký štýl a či sú si vedomí aj prípadných negatív. Ale považujú za absolútne v poriadku, ak poučujú, aké je mäso škodlivé, ako tým týrame prírodu a podobne. Topom je, že ak by sme prestali chovať zvieratá, vyriešili by sme hladomor vo svete.

Takže, najprv, ak od niekoho chcete láskavosť, neurážajte ho. Potom sa totiž netreba čudovať, ak vám dotyčný nevyhovie. Vy by ste tiež asi sa ťažko dohadovali s niekým, kto vás označil za menejcenného a čo ja viem čo ešte.

Po druhé. Aké riešenie hladomoru? Viete si predstaviť pestovať pšenicu a iné obilniny na savane? Ak áno, máte dobré predpoklady na písanie science fiction. Možné riešenie v podobe geneticky modifikovaných potravín zasa zmietli iné iniciatívy zo stola. Takže, je mi ľúto, tá vychudnutá kravka obhrýzajúca pár stebiel trávy, dá rodine viac zábezpeky, ako všetky plantáže sveta. Kým sa navynájde niečo lepšie, je to proste fakt.

Dialóg

A tak namiesto prekrikovania sa by mali prísť rozumné návrhy.

Nech majú zvieratá výbeh. Nech im nie je regulovaný deň a noc umelo. Nápadov je mnoho.

Prezentácia môže byť lepšia. Rešpektujeme vás, zmenami chceme dobre obom stranám. Zrazu je svet krajší a ľudia sa spolu rozprávajú.

Hlavne mi nehovorte, že sa to nedá. Je to len absurdná výhovorka, ktorou sa ľudia boja prekonať ťažší začiatok. Lenže koniec za to stojí. A ten dobrý chceme koniec koncov všetci.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?